PŘEBOR ČR DRUŽSTEV starších žáků

Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

3 října 2009

   Dne 3.10.2009 se družstvo Baníku zúčastnilo přeboru České republiky v kategorii starších žáků, kde nenašlo jediného přemožitele a stalo se tak Přeborníkem pro rok 2009. Pro Baník je to vyvrcholení jeho dlouhodobé práce s mládeží v posledních letech. O výjimečnosti tohoto úspěchu pro klub hovoří to, že tento výsledek Baník zopakoval po neuvěřitelných 22 letech, kdy se v roce 1987 podařilo zvítězit družstvu v sestavě Subík, Bosák, Motlíček, Černota, Bura, Hvozdovič, Glonek D., Michalík, Kölbl, Ogrocký, Bujnoch. Od té doby v této soutěži startoval Baník až v posledních dvou letech, kdy se mu nepodařilo postoupit ze skupiny, v předloňském roce v ní  obsadil čtvrté místo a v loňském třetí.

   V Letošním ročníku se utkalo pět družstev systémem každý s každý. Byli to loňští finalisté vítěz loňského turnaje přeborník 2008 SKP Nový Bydžov a Tatran Prachatice, dále pak dva špičkové kluby, které se pravidelně umísťují na předních příčkách všech republikových soutěží ,a to SJ Litoměřice , Femax Engineering Hranice a pátým družstvem byl 1. JC Baník Ostrava.

   Do turnaje jsme vstupovali s obavami a nejistotou neboť nás v prvním utkání čekal loňský vítěz SKP Nový Bydžov. Družstvo nastoupilo v sestavě -38 kg Kovář, -42 kg Janulek, -46 kg Trojnar, -50 kg Petzuch, -55 kg Lukáš, -60 kg Šmehlík, -66 kg Voňavka, -73 kg Bodnár a +73 Kotyk. Po prvních zápasech však bylo jasné, že zatím co naše družstvo za uplynulý rok posílilo a nabralo zkušenosti ,soupeř letos nepřijel v takové síle jako uplynulou sezonu a deklasovali jsme soupeře bez ztráty kytičky 7:0.

   Po tomto rozjezdu jsme měli volno a na dvou tatami se prali naši soupeři, takže se nám naskytl prostor si zjistit aktuální stav družstev. předpokládali jsme, že favoritem jsou letos Prachatice, se kterými jsme šli poslední zápas. Ti však zaváhali a utrpěli porážku s Hranicemi. Bylo jasné, že dnes  se tu sjela velmi silná družstva a chceme-li vyhrát ,nemůžeme si dovolit žádné zaváhání.

   Přes skvělý začátek jsme i do dalšího zápasu šli s obavami. Čekal nás Femax Hranice, který jsme v Moravské lize vždy poráželi. Ten, ale posílil a dokázal porazit i favorita ,a to domácí Prachatice. Družstvo nastoupilo v sestavě -38 kg Kovář, -42 kg Janulek, -46 kg Kozma, -50 kg Petzuch, -55 kg Tatarin, -60 kg Šmehlík, -66 kg Jerglík, -73 kg Bodnár a +73 Kotyk. A i v tomto zápase jsme dokázali, že jsme přijeli zvítět a porazili Femax bez jediné prohry 7:0.

   V dalším zápase nás čekali SJ Litoměřice, kteří měli nevyrovnaný tým ,na jedné straně silné lehké váhy v čele s Hozákem a Horynou a na druhé straně slabší těžké váhy a navíc jim chyběla sedmdesáttrojka. Naše družstvo nastoupilo v sestavě -38 kg Kovář, -42 kg Konopka, -46 kg trojnar, -50 kg Petzuch, -55 kg Tatarin, -60 kg Šmehlík, -66 kg Voňavka, -73 kg Bodnár a +73 Kotyk. Překvapením bylo poražení Litoměřického Hozáka po vynikajícím předvedeném výkonu našeho Petzucha a nechybělo mnoho a i Tatarin si málem poradil s Horynou, takže i tento zápas jsme zvládli s přehledem a ukončili ho za stavu 6:2 pro Baník.

   Čekal nás poslední a rozhodující zápas. Pokud ho zvládneme jsme "Mistři". Na týmu byla znát nervozita a napětí, náhradníci byli netrpěliví, nechtěli zůstat pozadu a sedět na lavičce, a to jsme vůbec netušli, že si nyní vybereme své slabé chvilky. Naši nastoupili v sestavě -38 kg Kovář, -42 kg Janulek, -46 kg Trojnar, -50 kg Petzuch, -55 kg Lukáš, -60 kg Šmehlík, -66 kg Voňavka, -73 kg Bodnár a +73 Kotyk. Do prvního zápasu jsme vstoupili famózně, když Kovář předvedl nádhernou seoi a ukončil zápas po prvním nástupu nádherným iponem. Ve stejném duchu nastoupi i Janulek. Drtil svého soupeře od prvního okamžiku, po chvíli zápasu skóroval yuko a nepřestával soupeře válcovat "nádhera". Najednou však přišel Lukášův útok při které dopadl na soupeře přetočil se přës něj a ten nezaváhal nasadil držení a udržel ho. Bylo tedy srovnáno na 1:1. Do dalšího zápasu nastoupil Trojnar, který zatím neprohrál, ale absolvoval těžké a vyrovnané zápasy, což se něm zřejmě podepsalo. I tento zápas byl velmi vyrovnaný a zdálo se, že Robertovi ke konci zápasu začínají docházet síly. Přesto Robert dokázal, že je skvělým judistou a v posledních minutách skóroval a poslal nás tak do vedení 2:1. V dalším zápase Petzuch nemohl najít recept na Prachatického Petráška a svedl s ním vyrovnaný souboj, který podle pokynů raději dokončil remízou, což nevadilo ,neboť jsme měli zálohu v silném vršku a mimo Kotyka, který měl proti sobě vynikajícího Aleše jsem předpokládal, ža to kluci zvládnou. V dalším zápase Lukáš zvýšil na 3:1 a mohli jsme být opět klidnější. Nastoupil Šmehlík, který si však po dnešním vynikajícím výkonu vybral svou slabou chvilku, zaspal v boji o úchop a z prvního nástupu si upadl na osotogari na ipon a Prachatice tedy snížili na 3:2. Vynikající Voňavka opět dokázal, že se na něho můžeme 100% spolehnout a zvýšil na 4:2. Čekali nás poslední dva zápasy, abychom si mohli dovolit prohru Kotyka se zkušenějším Alešem, museli jsme tento zápas vyhrát neboť skóre vycházelo ve prospěch soupeře. Prachatice byli na koni, povzbuzovali, až se hala otřásala, ale nebylo jim to nic platné .Jirka Bodnár předvedl zápas hodný Mistra ,svého soupeře doslova drtil od první vteřiny ,a to jak v postoji tak i na zemi. Následovala série nádherných technik, která vyústila iponem a bylo vymalováno.

BANÍK JE NEJLEPŠÍ, BANÍK JE MISTR !!! 

 

Tím jsme uzavřeli konečné pořadí, které vyznělo jednoznačně pro Moravské judo:

1. 1. JC Baník Ostrava

2. Femax Engineering Hranice

3. Tatran Prachatice

4. SKP judo Nový Bydžov

5. SJ Litoměřice

 

V Ostravě 6.10.2009

M. Pavlica

Podrobnosti

Datum:
3 října 2009