Sdílej přes:

Ing. Petr Škapa

Ing. Petr Škapa
Věková kategorie:
Technický stupeň/pás:6.dan bíločervený

6. Dan, trenér 1.třídy, mezinárodní rozhodčí, významný funkcionář

Ing. Petr Škapa byl nejen vynikajícím sportovcem, ale také oddílovým funkcionářem, kterému vždy záleželo na dobrém jménu oddílu. Dvakrát se velkou měrou zasloužil o záchranu oddílu. Poprvé v roce 1954 a podruhé v roce 1998. Svou sportovní kariéru zahájil ve svých 16 – letech, když s partou svých kamarádu poprvé vstoupil na ostravskou tatami. V roce 1954 byl jedním z těch, kdo zachránil tehdy čtyřletou činnost oddílu tím, že se přímo podílel na jeho obnově. Jeho prvním trenérem byl Jindřich Kaděra, který ho přesvědčil, aby se dal na sportovní dráhu.

Jeho 14 – letá sportovní činnost byla velmi úspěšná, což dokazuje 5. Místo v tabulce úspěšnosti ostravských judistů za celou 50 – ti letou existenci oddílu.

Jeho největší sportovní úspěchy byly:

8x získal titul „Krajský přeborník“

3x získal titul „Mistr republiky“

3x se umístil na mistrovství ČSR na 3. Místě

2x získal stříbrnou medaili z Mistrovství ČSR akademiků

Díky jeho sportovní ho úsilí se v roce 1960 probojovali baníkovští muži do nejvyšší soutěže družstev – 1.ligy, kde také bojoval celých 7 let. Zasloužil se také o nejvyšší úspěch v dějinách oddílu, když jeho přičiněním oddíl získal v 1.lize titul „ Mistr republiky“. Svou sportovní činnost skončil v roce 1976 a celých 31 let sledoval se zájmem, jak si jeho mateřský oddíl vede v celorepublikové konkurenci. Měl radost z každého jeho úspěchu. Když se oddíl dostal v roce 1998 do zatím své největší krize, podal mu znovu pomocnou ruku. Využil svých možností, které mu vyplývaly z jeho funkce ředitele Střední odborné školy v Ostravě – Porubě a společně s jeho bývalým spolubojovníkem a trenérem Jindřichem Kaděrou založil v jeho školním zařízení mládežnický oddíl judo, pod patronací SOŠ a oddílu judo Baníku Ostrava. Tímto činem významně pomohl skomírajícímu oddílu znovu zvednout hlavu.