Sdílej přes:

Judista Ježek prohrál v prvním kole s Muminovem

Český judista Jaromír Ježek prohrál v prvním kole olympijského turnaje kategorie do 73 kilogramů v Pekingu s Uzbekem Šokirem Muminovem před časovým limitem a v soutěži skončil. Ježek se nedostal ani do oprav, poněvadž jeho přemožitel poté v dalším kole prohrál taktéž na ipon s jihokorejským mistrem světa z loňského roku Wang Ki-čunem.

Ježek byl přitom považován za černého koně olympijské soutěže. V sezóně totiž vyhrál dva závody Světového poháru a na kontinentálním šampionátu v Lisabonu v dubnu jen těsně nedosáhl na bronzovou medaili. V pondělí nad Muminovem vedl, ale pak zápas minutu před koncem rozhodl jediný vydařený soupeřův útok. "Byla to moje hloupost. Šel jsem do toho jak loutka, Uzbek mě zmuchlal a zahodil. Nastoupil, vychytal okamžik mé nepozornosti a bylo to," řekl novinářům Ježek.

Přiznal, že mu v tu chvíli už trochu docházely síly. "Když vedete na jedno šidó tak dlouhou dobu, už vám trochu tuhnou síly. Viděl jsem už jen zúžený prostůrek, necítil jsem se fyzicky zrovna nejlíp. Potřeboval jsem menší oraz, a on toho hned využil," konstatoval dvaadvacetiletý judista ze Sokola Vršovice.

V první chvíli si přitom nemyslel, že zápas skončí. Napadlo ho, že by rozhodčí mohli posoudit soupeřovu akci jen jako vazari. "Bohužel neposoudili. Jakmile z toho byl ipon, věděl jsem, že tím to pro mě v Pekingu končí. Muminov by musel porazit Korejce Wanga, a to není reálné. Wang je někde úplně jinde, o třídu výš než všichni ostatní," poznamenal Ježek.

Ježek teď judo vypustí

Že byl před soutěží označován za českou medailovou naději, ho překvapilo. "Tak mě nazvali novináři. Necítil jsem se tak, spíš jsem doufal, že i to se může stát," prohlásil a odmítl myšlenku, že pondělní prohra může být školou pro příští hry. "To už se nemusí opakovat. Olympiáda je jen jednou za čtyři roky. Třeba jsem na ní poprvé a naposledy," podotkl.

Porážka mu prý bude ležet v žaludku ještě hodně dlouho. "Klid jen tak nebude. S trenérem to ještě budeme rozebírat, i s mým osobním trenérem Kasíkem po telefonu. Tohle jen tak neodčiním, bohužel," prohlásil. Od juda si teď odpočine, i když po návratu z Číny ještě vyrazí se svým oddílem do lázní. "Oni budou mít přípravu na juniorské mistrovství Evropy, těším se, budu mezi svými. Ale je fakt, že o judu teď nechci moc přemýšlet. V září začne škola, judo vypustím," řekl.

Dopustil se taktické hlouposti

Těšil se hlavně na to, že se po úmorném snižování váhy konečně půjde najíst. Připustil, že právě hubnutí o osm kilogramů před soutěží mohlo jeho výkon poznamenat, ale mnohem víc ho mrzela taktická chyba. "Shazování, aklimatizace, počasí. Měl jsem nejlepší přípravu v životě, fyzicky jsem na tom byl dobře. Bohužel jsem se dopustil taktické hlouposti," litoval Ježek.

 

Zdroj : ČTK