Sdílej přes:

Stankovič Petr

Stankovič Petr
Věková kategorie:
Technický stupeň/pás:4.dan černý

4. Dan, vynikající judista, trenér 2.třídy, rozhodčí 1.třídy, sportovní funkcionář a dlouholetý člen oddílu (35 let/ 1951 – 1991)

V září roku 1951 ho přemluvil jeho starší bratr Jan, aby s ním začal dělat judo. Do té doby byl Petr všestranným sportovcem kopané, hokeji a odbíjené. Zpočátku se judu věnoval jen kvůli bratrovi, ale později jej tento sport zaujal natolik, že se mu začal od roku 1957 věnovat naplno. Jeho prvním trenérem byl Ing. Radek Jaroslav. Po získání 5. Kyu přešel k trenérovi Jindřichovi Kaděrovi. Pod vedením trénoval po celou dobu své aktivní činnosti (1957 – 1974). Získal celou řadu medailí na krajských přeborech i Mistrovství ČSSR. V roce 1960 byl členem legendárního družstva mužů, které v Brně zvítězilo kvalifikaci o postup do celostátní soutěže 1. Ligy. V této nejvyšší soutěži hájil barvy baníkovských 11 let v letech 1961, 1964 -1972. ¨

Po dobu základní vojenské služby reprezentoval armádu v Armádním sportovním družstvu Dukla – Plzeň. V roce 1963 se vrátil zpět do Ostravy, kde aktivně sportoval až do roku 1974, kdy po zranění ve svých 32 letech ukončil aktivní sportovní činnost. Ze svého mateřského oddílu ale neodešel, naopak, plně se zapojil jako trenér, rozhodčí a sportovní funkcionář. Již při své aktivní sportovní činnosti se od roku 1962 věnoval trenérské práci u našich dorostenců, kde pod jeho vedením získali mnoho úspěchů. Řada z nich se přes mnohá medailová umístění probojovala k reprezentačnímu výběru až po mužskou kategorii. Souběžně s touto činností vykonával dlouhá léta funkci smluvního trenéra TSM, čímž se zasloužil významně na výchově mladých talentů pro vrcholový sport. Jako rozhodčí 1. Třídy v letech 1963 – 1991 rozhodoval krajské a republikové turnaje včetně 1. Ligy mužů i dorostenců. Byl také nominován jako rozhodčí na různá mezinárodní utkání jak družstev, tak jednotlivců.

V našem oddíle pracoval ve Výboru s velkým nasazením za neustálé zvyšování úrovně baníkovského juda. Rovněž pracoval v krajském svazu juda jako předseda komise mládeže a také v komisi STK. Vyvrcholením jeho funkcionářské aktivity bylo členství v Českém svazu judo. Za vynikající práci v tělovýchově a sportu získal mnoha ocenění.

Jeho 3 5- ti letá obětavá práce pro baníkovské judo nebude nikdy zapomenuta a v myslích všech jeho vrstevníků zůstane Petr vždy baníkovskou legendou.