Sdílej přes:

Stankovič Jan

Stankovič Jan
Trenérská třída:I.třída
Rozhodčí:národní
Věková kategorie:
Technický stupeň/pás:7.dan bíločervený

7.Dan, profesionální trenér 1.třídy, absolvent F-TVS, rozhodčí

Jan Stankovič byl čs. reprezentantem v letech 1966 – 68, dvojnásobným Mistrem

republiky, baníkovským trenérem celých 31 let (1967 – 1998) a také trenérem juniorské

reprezentace. V neposlední řadě vykonával různé sportovní funkce. Do judistického

oddílu Baníku Ostrava vstoupil v roce 1957 a byl jeho členem nepřetržitě 41 let.

Jeho prvním trenérem byl Ing. Radek Jaroslav. Celých 24 let aktivně sportoval a z toho 10 let bojoval v baníkovské 1.lize. Souběžně také vykonával trenérskou práci s mládeží.

Od roku 1972 pak převzal po Dr. Ing.Oldřichu Vaškovi funkci trenéra 1.ligy, kterou vykonával plných 26 let, až do své smrti. Vychoval mnoho našich vynikajících špičkových judistů – reprezentantů. Jeho organizační schopnosti jej předurčily pro práci v různých funkcích v tělovýchovném hnutí. Byl členem výboru oddílu, také jeho předsedou, předsedou oddílové trenérské rady, předsedou trenérské rady v krajském Svazu judo a v závěru pak předsedou kolegia danů ČSJu.

Při veškerých aktivitách v oblasti juda, ať jako závodník, trenér, rozhodčí či funkcionář, se vždy snažil prosazovat technické stránky juda, úctu k soupeři a slušnost ve sportovním jednání. Během své sportovní kariéry získal mistrovský stupeň 6.Dan.

V závěru svého života, kdy všichni ostatní trenéři a funkcionáři z oddílu odešli, on zůstal. Stal se tak posledním funkcionářem a trenérem v oddíle a v té době byl jeho jedinou hnací silou . Své velkorysé plány však již nedokázal realizovat.

Jan Stankovič tragicky zahynul dne 5.12.1998 vinou nezodpovědného řidiče. Plný života a síly cestoval tehdy se svými svěřenci na závody z Ostravy do Mohelnice.

„Hans“, jak mu všichni říkali, byl velkou osobností baníkovského juda a jeho nadšení, vytrvalost, odhodlání a píle byla obdivuhodaná. In memoriam mu byl udělen mistrovský stupeň 7.Dan.

Čest jeho památce